Zrušení stravenek opět poškodí restaurace

České restaurace čelí další hrozbě v podobě zrušení stravenek, které tvoří významnou část jejich příjmu.

„Za posledních několik let se provozovatelé restaurací museli vyrovnat se dvěma negativními dopady. Tím prvním bylo zvýšení sazeb DPH pro pohostinská zařízení, tím druhým je finanční krize. Oba tyto aspekty vedly k poklesu tržeb a způsobily, že je dnes zaměstnanost v oboru pohostinství na nejnižší úrovni za posledních sedm let ,“ říká Václav Stárek, generální sekretář Asociace hotelů a restaurací.

Nyní se na restaurace žene další hrozba v podobě zrušení daňového zvýhodnění stravenek, která bude pro řadu restaurací likvidační.
„Stravenky dnes zásadním způsobem podílejí na příjmu restaurací, v některých podnicích tvoří až 50% tržeb,“ říká Václav Stárek.

Stravenky jsou významným faktorem ovlivňujícím prosperitu restaurací
Podle průzkumu GFK uživatelé stravenek, kterých je 1,3 milionu, navštěvují restaurace v době oběda o 53% více než jiní zákazníci, kteří stravenky nedostávají.

Podle výzkumu GFK by zrušení stravenek vážně narušilo fungování restaurací:

 • Podle výzkumu by po zrušení stravenek 70% lidí omezilo četnost stravování v restauracích nebo by přestalo úplně navštěvovat stravovací zařízení.
 • 50% uživatelů řeklo, že by bez stravenek významně snížili své výdaje za obědy v restauracích
 • Pokud by byly stravenky zrušeny, roční obědové výnosy restaurací by poklesly o 7,54 miliardy korun.
 • GfK výzkum (10/2009)

  Dostávají stravenky Nedostávají stravenky
  Frekvence návštěvy restaurací (za týden) 2,49 x týdně 1,625 x týdně
  Průměrná útrata/osoba/oběd 94 Kč 59 Kč
  Týdenní útrata 234 Kč 96 Kč
  Roční útrata (bez dnů volna) 9.853 Kč 4.051 Kč
  Násobeno počtem uživatelů 12,8 miliard Kč 5,27 miliard Kč
  Celkový pokles útraty 59 %

  DPH pro služby restaurací
  V současné době restaurace nakupují suroviny pro výrobu pokrmů se sníženou sazbou DPH (10%), zatímco po zpracování v konečný pokrm, podávaný v restauraci, je aplikována sazba základní (20 %). Tato diskriminační situace trvá přesto, že od minulého roku není problém pro členské státy EU, aby aplikovaly pro služby restaurací sazbu sníženou (s výjimkou alkoholických nápojů a tabákových výrobků). Přijetí tohoto by mělo navíc pozitivní dopad na další udržitelnost oboru hotelnictví a gastronomie, který se v současné době zmítá v existenčních problémech. Podle studie, kterou vytvořila IES – Univerzita Karlova a Asociace hotelů a restaurací České republiky by tento krok mohl udržet více jak 9000 pracovních míst, přičemž by jeho dopad do státního rozpočtu představoval pouze 0,6 mld. Kč.

  Hlavním důvodem pro podporu tohoto rozhodnutí je udržení zaměstnanosti, přičemž restaurace jako většinou mikro, malé a střední podniky mohou významnou měrou přispět k zaměstnanosti obyvatelstva zvláště v regionech.

  Kontakt:
  Ing. Václav Stárek
  Asociace hotelů a restaurací České republiky
  Revoluční 13,110 00 Praha 1
  Tel: + 420 236 042 388
  GSM: + 420 602 765 632
  e-mail: starek@ahrcr.cz
  http: www.ahrcr.cz

  TZ ke stažení (DOC)

  pixelstats trackingpixel
Příspěvek by zařazen do kategorie Aktuality. Přidat permalink do oblíbených.